Pompa hydrauliczna 001

Naprawa i regeneracja pomp i silników hydraulicznych

Pompa hydrauliczna 001 Naprawa i regeneracja pomp i silników hydraulicznychPrzyczyny awarii pomp hydraulicznych

Pompy hydrauliczne są awaryjnymi urządzeniami, które wymagają od właścicieli odpowiednich działań konserwacyjnych oraz właściwego trybu użytkowania. Najczęstszą przyczyną awarii pomp jest za wysokie ciśnienie nastawy zaworów przelewowych. Użytkownicy, którzy niewprawnie regulują ciśnienie w pompie, mogą doprowadzić do zacięcia zaworu. Przed rozpoczęciem użytkowania pompy hydraulicznej należy zaznajomić się ze specyfiką jej działania oraz przeczytać instrukcję obsługi. Użytkownicy, którzy nie potrafią dostosować poziomu ciśnienia w pompie do swoich wymagań, mogą mieć pewność, że po krótkim czasie doprowadzą do awarii siłownika, bądź jednego z głównych zaworów. Montaż pompy hydraulicznej powinien być wykonywany przez fachowca- własna ingerencja jest niedopuszczalna. W innym przypadku może dojść do nieprawidłowości czy też przeoczenia tak istotnych drobiazgów jak chociażby istnienie nacisków  osiowych. Okresowe przeglądy techniczne pomp hydraulicznych są w stanie wyeliminować ryzyko zanieczyszczenia oleju hydraulicznego, co bezpośrednio prowadzi do braku filtracji i uszkodzenia łożysk ślizgowych. Każda pompa hydrauliczna wymaga regularnych przeglądów technicznych, które powinny być wykonywane w systemach półrocznych.

Pompa hydrauliczna, w której doszło rozszczelnienia, może zasysać zbyt duże ilości powietrza, co skutkuje jej nieprawidłową i nieregularną pracą.

Pompy hydrauliczne- rodzaje

Pompy hydrauliczne dzielą na kilka rodzajów: pompy hydrauliczne zębate, wielotłoczkowe, łopatkowe i śrubowe. Nie wszystkie spośród nich nadają się do pełnienia określonych funkcji i nie wszystkie powinny być wykorzystywane do tłoczenia określonych typów cieczy. Pompy hydrauliczne zębate składają z dwóch, tożsamych kół zębatych, które są zamocowane w korpusie pompy. Koła zębate mają za zadanie transportować ciecz z komory ssawnej do komory tłocznej. Ciecz dostaje się wówczas między kolejne zęby kół i przenika do coraz dalszych warstw. Jako, że w pompie występują dwa koła zębate, jedno z nich musi być zasilane przez zewnętrzne źródło energii. Jako, że dopływ energii jest stały, pompy hydrauliczne zębate mają stałą wydajność. Należy ponadto zauważyć, że ich konstrukcja jest stosunkowo prosta, dzięki czemu mogą być użytkowany na każdej przestrzeni. Na koniec warto dodać, że pompy zmniejszają swoją sprawność wraz ze wzrostem temperatury cieczy.

Pompy hydrauliczne tłoczkowe to optymalne źródło energii w układach hydraulicznych. Pompy zamieniają energię mechaniczną silnika napędowego na energię hydrauliczną i są przy tym niezwykle wydajne. Mechanizm działania pomp tłokowych jest stosunkowo prosty. Tłoki wytłaczają ciecz z komory tłokowej i podnoszą jej ciśnienie. Ciecz znajduje się pierwotnie w szczelnie zamkniętej komorze, która powinna być poddawana stałej konserwacji. W głównej definicji pomp tłoczkowych znajdziemy tezę, jakoby stanowiły one generator energii ciśnienia. Oczywiście jest to absolutnie zgodne z prawdą, gdyż pompa umożliwia generowanie ciśnień o każdym poziomie i wysokości, charakteryzuje się bardzo dużą wydajnością oraz wysokim poziomem sprawności- co sytuuje ją na znacznie wyższej pozycji aniżeli pompy hydrauliczne zębate.

Pompy hydrauliczne łopatkowe to rodzaj pomp hydraulicznych, w których występuje obrotowy ruch organu roboczego. W momencie obrotu wirnika, łopatki w pompie hydraulicznej zabierają ciecz, która trafia później do przestrzeni między łopatkami, a w dalszej kolejności do komory tłocznej pompy. Pompy hydrauliczne łopatkowe nie znajdują jednak szerokiego zastosowania w przemyśle. Ze względu na swoją kruchą konstrukcję, mogą pompować jedynie czyste gazy oraz samosmarujące ciecze.

Pompa hydrauliczna 002 Naprawa i regeneracja pomp i silników hydraulicznychHydraulika siłowa

Główną częścią każdego układu hydrauliki siłowej jest pompa wyporowa. Tak jak zostało już wcześniej powiedziane, jej głównym zadaniem jest konwersja energii mechanicznej dostarczonej spoza układu na energię hydrauliczną strumienia cieczy roboczej. Aby ciecz mogła swobodnie przemieszczać się po układzie niezbędne jest zastosowanie rozdzielacza hydraulicznego. Rozdzielacz hydrauliczny doprowadza ciecz do wybranej gałęzi układu oraz na powrót ją odprowadza. Jeżeli wyobrazimy sobie schemat układu, to rozdzielacz będzie miał za zadanie łączyć poszczególne jego elementy. Siłowniki hydrauliczne, pompa oraz zbiornik hydrauliczny połączone są ze sobą właśnie dzięki elementom rozdzielacza.

Regeneracja pomp i siłowników hydraulicznych

Niestety, nie we wszystkich przypadkach możliwa jest regeneracja elementów pomp hydraulicznych. Klienci mogą zwrócić się do serwisu z prośbą o regeneracji określonej części układu, jednakże nie jest powiedziane, czy stopień eksploatacji sprzętu nie jest na tyle duży, że wszelkie próby jego restauracji okażą się zbyteczne. Czas regeneracji części może być różny- w zależności od stopnia zniszczeń. Większość serwisów wydaje jednak zregenerowane wcześniej części, skutkiem czego klient nie musi czekać, aż część przyniesiona przez niego zostanie w pełni naprawiona i wydana do użytku. Dzięki temu zyskuje czas, ale także oszczędza pieniądze. Sama procedura naprawy i regeneracji jest ściśle określona. Koszta usługi mogą być różne, zatem trudno stworzyć jedną, obowiązującą taksę. Szczególny problem stanowi określenie sumarycznych kosztów naprawy, bądź wymiany siłowników. W takich przypadkach serwisant musi wyizolować odpowiednią część i dopiero wtedy poddać ją odpowiedniej analizie merytorycznej. Serwisy podchodzą do każdego klienta w sposób indywidualny i dostosowują rytm pracy do jego możliwości finansowych. Profesjonalny serwisant określa stopień uszkodzenia urządzenia dopiero po rozebraniu go na części. Sprawdzanie poszczególnych elementów trwa zazwyczaj od kilkunastu godzin do kilku dni, jednakże klienci mogą mieć pewność, że usługa została zrealizowana w sposób należyty i nie należy mieć żadnych wątpliwości odnośnie do przebiegu prac technicznych.

Mamy nadzieję, że zamieszczone na naszej stronie informacje zachęcą Państwa do kontaktu z naszą firmą w celu nawiązania współpracy.

Jeszcze raz pragnę Państwa bardzo zaprosić do korzystania z naszych usług w zakresie naprawy i serwisu agregatów wody lodowej wszystkich producentów

ponadto namawiam do korzystania z innych naszych usług.

 

OFERTA FIRMY SKIC ROBERT APTACY

naciśnij by przeczytać

Zapoznaj się z naszą ofertą

Nasza oferta Naprawa i regeneracja pomp i silników hydraulicznych

 

 
Kontakt z biurem
 
+48 501 179 381
 
info@skic.com.pl
 
lub
 
ul Potocka 14
 
Warszawa 01-652
 
 
JAK NAS ZNALEŚĆ
 
Mapa do skic Naprawa i regeneracja pomp i silników hydraulicznych